Fundusze inwestycyjne to forma inwestowania pieniędzy odpowiednia dla Ciebie, jeżeli jesteś zainteresowany pomnażaniem swoich oszczędności, lecz nie dysponujesz wolnym czasem lub nie posiadajasz wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie inwestować np. w akcje firm notowanych na giełdzie.
Dzięki wpłaceniu oszczędności do funduszu, w którym zgromadzone są aktywa wielu osób, stajesz się współwłaścicielem różnorodnych papierów wartościowych np.: akcji, obligacji, bonów skarbowych. Kapitał zebrany w Funduszach jest nieporównywalnie większy niż ten którym dysponują indywidualni inwestorzy. Umożliwia to Funduszom utrzymywanie większego zróżnicowania (dywersyfikacji) posiadanych walorów i w efekcie podwyższenia bezpieczeństwa powierzonych lokat.
Funduszem zarządza Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (w skócie TFI), a inwestowaniem pieniędzy wpłaconych do funduszu zajmują się doświadczeni specjaliści od rynków pieniężnych (np. waluty) i kapitałowych (np. akcje). Ich zadaniem jest wyszukiwanie najkorzystniejszych możliwości inwestycyjnych. Wszystkie decyzje podejmowane są na podstawie wnikliwej analizy polskiej gospodarki oraz sytuacji na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (WGPW) i liczących się rynkach światowych. Wartość jednostki uczestnictwa zmienia się w czasie i jest publikowana w mediach (prasie, radiu, telewizji, internecie) co umożliwia bieżące śledzenie wartość ich inwestycji. Jednostka uczestnictwa to wewnętrzna "waluta" funduszu - jeśli jej kurs (cena) rośnie fundusz przynosi zyski.
Jednym ze sposobów inwestowania w fundusze są ubezpieczeniowe produkty inwestycyjne oparte o unit-linked czyli produkty ochronno-inwestycyjne. Najczęściej z minimalną ochroną ubezpieczeniową i z możliwością podziału składki między fundusze własne lub zarządzane przez różne TFI. W ramach jednego TFI odpowiadają im fundusze parasolowe. Obydwa systemy pozwalają na odroczenie płatności podatku Belki - inwestowane kwoty podatku zwiększają rentowność inwestycji.