W dniu 25 sierpnia 2006 r. w obrocie giełdowym pojawiły się nowe instrumenty - tzw. produkty strukturyzowane. Jako pierwsze do obrotu wprowadzone zostały obligacje strukturyzowane Deutsche Bank z Londynu.
Produkty strukturyzowane to instrumenty finansowe, których cena jest uzależniona od wartości określonego wskaźnika rynkowego (np. kursu akcji lub koszyków akcji, wartości indeksów giełdowych, kursów walut). Są emitowane przez instytucje finansowe, najczęściej banki lub domy maklerskie. Emitent produktu strukturyzowanego zobowiązuje się w stosunku do nabywcy (inwestora), że w terminie wykupu instrumentu wypłaci mu kwotę rozliczenia kalkulowaną wg określonego wzoru. Formuła określająca zasady wypłaty ułatwia posiadaczom takich instrumentów śledzenie bieżącej wartości danego instrumentu.
W zależności od konstrukcji instrumentu możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje produktów strukturyzowanych:
Produkty strukturyzowane możemy również podzielić w zależności od terminu ich wykupu na krótko-, średnio- i długoterminowe.
Różna może być konstrukcja produktu strukturyzowanego np. może to być obligacja zerokuponowa z dołączoną opcją, certyfikat, warrant itp.
Siedem powodów, dla których warto inwestować w instrumenty strukturyzowane notowane na Giełdzie:
Oryginał powyższego artykułu na stronie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych: Produkty strukturyzowane
Przykładem innych produktów strukturyzowanych opartych o polisy ubezpieczeniowe są lokaty strukturyzowane Whealt Solution i AEGON